Rocznica bitwy o most lubelski
2012-10-02 15:27:08
Cześć bohaterom!

20 września 2012 r. odbyła się uroczystość związana z 73. rocznicą bitwy o most lubelski w Łęcznej podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Na zaproszenie Burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego w obchodach wzięli: Starosta Łęczyński Adam Niwiński, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Grzesiuk, Przewodnicząca Rady Miasta Krystyna Borkowska, Dyrektor Centrum Kultury Eugeniusz Misiewicz, przedstawiciele zakładów pracy i szkół.

Po przemówieniu Burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego modlitwę w intencji łęczyńskich bohaterów poprowadził ks. Proboszcz Andrzej Lupa z parafii św. Barbary w Łęcznej.

- Stajemy dziś z pochyloną głową, pełni zadumy i bolesnego skupienia do uroczystego apelu poległych. Wzywam kpt. Stefana Żabickiego, oraz Was oficerowie, podoficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, którzy walczyliście i oddali życie w bitwie o most na rzece Wieprz 20 września 1939 roku. Stańcie do Apelu! Wzywam Was Łęcznianie, którzyście stanęli do walki w bitwie o most na rzece Wieprz. Stańcie do Apelu! Was wołam mieszkańcy Łęcznej, którzyście zginęli lub cierpieli kaźnie za pomoc żołnierzom polskim w bitwie z Niemcami 20 września 1939 roku. Stańcie do Apelu! Wzywam żołnierzy i cywilów, którzy zginęli na wszystkich frontach II wojny światowej. Stańcie do Apelu! Ich majętnością było życie. Ich winą Polskość, ich karą cierpienie, ich katem system nieludzki. Cześć ich pamięci! - zabrzmiały słowa Apelu Poległych.

We wrześniu 1939 r. rozegrała się nad Wieprzem jedna z większych bitew kampanii wrześniowej, która pokazała nie tylko duch bojowy polskich żołnierzy, ale też determinację prostych Polaków - mieszkańców Łęcznej. Przyczynili się oni do oporu hitlerowskich najeźdźców.

Na koniec przedstawiciele władz, szkół, instytucji oraz dzieci złożyli wieńce oraz zapalili znicze pod pomnikiem ku czci walczących o most lubelski w Łęcznej. Wśród składających kwiaty nie zabrakło delegacji z Zespołu Szkół Górniczych, który reprezentowali: Daniel Wiechnik i Marcin Pierściński, uczniowie klas czwartych.
Zostaw komentarz