Rocznica wprowadzenia stanu wojennego
2019-12-13 11:04:32


Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej odbyła się lekcja historii z okazji trzydziestej ósmej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W nastrój tamtych dni wprowadził Dyrektor Arkadiusz Marucha opowiadając jak zapamiętał dzień 13 grudnia 1981 roku. Byłem dzieckiem i nie rozumiałem wtedy tego co się wydarzyło, zamiast kultowego Teleranka zobaczyłem w telewizji generała Jaruzelskiego w czarnych okularach. Dopiero później zrozumiałem, że wtedy wydarzyło się coś ważnego. Zobaczyliśmy z okien czołgi na rogatkach miast, wozy pancerne, żołnierzy grzejących się przy koksownikach. Był to czas walki, czas, kiedy narastał opór przeciwko komunizmowi. I dał w przyszłości podwaliny do nowej Polski, nowego świata bez totalitaryzmu. Przywołał też pamięć o górnikach, którzy zginęli w kopalni „Wujek”, podczas masakry po wprowadzeniu stanu wojennego.

Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym pokazali jak jawił się ten dzień przeciętnym obywatelom PRL-u w miastach i na wsiach, jak osobom internowanym, a jak żołnierzom. Przybliżone zostały losy internowanych: Stanisława Węglarza założyciela Solidarności w kopalni Bogdanka, Jerzego Bartmińskiego profesora nauk humanistycznych, Anny Walentynowicz, Ewy Kubasiewicz, Wiesława Kwiatkowskiego.

Uczniów z klas 1e, 1ep i 1 eg przygotowała Martyna Kawalec nauczyciel historii.

Galeria

Zostaw komentarz