Rocznica wprowadzenia stanu wojennego
2012-12-13 12:29:51

Pamięć o tym dniu jest naszym obowiązkiem

13 XII 2012. Trzydziestą pierwszą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Zespół Szkół Górniczych upamiętnił uroczystą akademią. Uroczystości szkolne zaszczycił swoją obecnością Wicestarosta Łęczyński Kazimierz Budka oraz Dyrektor LO im. Jana Zamojskiego w Łęcznej Leszek Włodarski.

Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny. W przedstawieniu, obok licznych faktów historycznych, które przybliżyły genezę i przebieg wydarzeń stanu wojennego znalazły się popularne wówczas piosenki. W czasie apelu wyświetlane były zdjęcia Polski ogarniętej „wojną Jaruzelską” oraz zdjęcia tych, którzy wolnej Polski nie doczekali.

Dyrektor ZSG Arkadiusz Marucha wspominał dzień wprowadzenia stanu wojennego: Byłem dzieckiem i nie rozumiałem wtedy tego co się wydarzyło, zamiast kultowego Teleranka zobaczyłem w telewizji generała Jaruzelskiego w czarnych okularach. Dopiero później zrozumiałem, że wtedy wydarzyło się coś ważnego. Zobaczyliśmy z okien czołgi na rogatkach miast, wozy pancerne, żołnierzy grzejących się przy koksownikach. Był to czas walki, czas, kiedy narastał opór przeciwko komunizmowi. I dał w przyszłości podwaliny do nowej Polski, nowego świata bez totalitaryzmu. Niestety okres stanu wojennego to także okres ludzkich tragedii. Pamiętamy tutaj w szkole górniczej, że po wprowadzeniu stanu wojennego doszło do masakry w kopalni „Wujek”, gdzie zginęli nasi bracia górnicy. Poprosił zebranych by chwilą ciszy uczcili pamięć zamordowanych i zabitych w czasie stanu wojennego oraz wszystkie ofiary okresu komunizmu.

Zostaw komentarz