Spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim
2015-11-18 13:52:52

Spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim

We wtorek 17 listopada 2015 r. grupa uczniów z klasy Ia i IIIc wraz z dyrektorem Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej Arkadiuszem Maruchą, uczestniczyła w spotkaniu autorskim z pisarzem Marcinem Wrońskim. Zostało ono zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęcznej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania autorskie finansowane są przez Instytut Książki oraz Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Marcin Wroński jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru (2014), przyznawanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną.  Jest także laureatem Nagrody Kryminalnej Piły (2014).

Już w liceum wiedział, że będzie pisał. Zaczynał od powieści postmodernistycznych, fantasy, pisał także dla dzieci. Jako dziennikarz i felietonista współpracował z lubelskim Radio TOP. Pisał skecze i piosenki dla prowadzonego przez siebie kabaretu pod nazwą Osoby o Nieustalonej Tożsamości. Pracował jako nauczyciel, ale przestał, bo jak stwierdził, szkoła ma jedną wadę, jest w niej dyrektor, któremu się podlega.

Prawdziwą sławę przyniosła mu realizacja długo dojrzewającej pasji pisania o dawnym Lublinie, czego dał szczególny wyraz w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim, których scenerię stanowi przedwojenny Lublin. - Wszystko zaczęło się od przedwojennej gazety - mówił podczas spotkania –miałem opracować recenzje teatralne, które mnie nudziły, a kroniki kryminalne, na które trafiałem, fascynowały. Pomysły kolejnych tematów powieści rodziły się zwykle podczas pracy z materiałami źródłowymi, bo autor tworząc powieści, odwoływał się do prawdziwych historii i wydarzeń, wplatając je do fikcji literackiej.

Postać komisarza zapożyczył z wcześniejszej powieści „Obsesyjny motyw babiego lata”, gdzie Zygmunt Maciejewski był zwykłym nieudacznikiem. W serii kryminalnej, Zyga, bo taki nadał mu pseudonim, to były, dobrze zapowiadający się bokser (stąd połamany nos), niechluj, arogant obdarzony ironicznym, ciętym poczuciem humoru, namiętny czytelnik prozy Kafki, skłonny do niesubordynacji, ale przy tym bardzo dobry glina, z intuicją, która sprawia, że jest niezwykle skuteczny w ściganiu złoczyńców.

W tej serii powstały powieści: „Morderstwo pod cenzurą”, „Kino Venus”, „A na imię jej będzie Aniela”, „Skrzydlata trumna”, „Pogrom w przyszły wtorek”, „Haiti”, „Kwestja krwi”.

Za wkład Komisarza Maciejewskiego w budowanie wizerunku miasta w 2009 roku, regionalne media przyznały autorowi honorowy tytuł Bene Meritus Terrae Lublinensi (Dobrze Zasłużony dla Ziemi Lubelskiej), a w 2012 roku, podczas uroczystej premiery „Skrzydlatej trumny”, otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublina. Za tę samą książkę w 2013 r. przyznano autorowi Nagrodę Artystyczną Miasta Lublina za rok 2012.

Twórczością Wrońskiego zainteresował się też świat filmowy. Autor zdradził, że reżyser Krzysztof Adamek widzi w roli komisarza Maciejewskiego Artura Więckiewicza, ale póki co nie ma jeszcze ustalonego terminu zdjęć.

Na zakończenie spotkania można było zakupić książkę oraz uzyskać dedykację autora.

Galeria

Zostaw komentarz