Spotkanie Wielkanocne 2013
2013-03-29 15:08:49

Spotkanie Wielkanocne w ZSG

Przez krzyż do chwały
Stał na polu samotny krzyż,
Nikt o niego się zbytnio nie troszczył.
On jednak wskazywał drogę wzwyż
I naukę miłości głosił.

27 marca 2013 r. w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej odbyła się uroczystość poświęcona zbliżającym się Świętom Wielkanocnym. Uczniowie pod opieką ks. Michała Gałusa przygotowali montaż słowno-muzyczny zatytułowany Przez krzyż do chwały.

Montaż ukazywał m.in. jak zmieniała się symbolika krzyża w historii: Starożytność uczyniła z niego narzędzie hańby, męki, tortur – przeznaczone dla największych zbrodniarzy. Pierwsi chrześcijanie okryli go tajemnicą, a jako znak wzajemnego poznawania się rysowali rybę. Średniowiecze uznało krzyż za przedmiot publicznej czci. Gotyk wyrzeźbił wspaniałe krucyfiksy. Artyści zrobili z krzyża dzieło sztuki, kupcy uczynili go przedmiotem biznesu. Ludzie zawieszają go dla ozdoby. Władcy świeccy przeznaczyli krzyż na znak uznania i przyznają krzyże wielorakich stopni dla uhonorowania ludzi zasłużonych. W codziennym życiu krzyż oznacza trud, obowiązek, cierpienie.

Podczas spotkania został wyświetlony fragment filmu Mela Gibsona pt. Pasja ukazujący śmierć Chrystusa na krzyżu i jego zmartwychwstanie. W czasie trwania projekcji panowała niezwykle wymowna i przejmująca cisza. Końcowym akcentem przedstawienia było stwierdzenie, że Chrystus ciągle jest krzyżowany i ciągle na nowo zmartwychwstaje, aby obdarzyć nas nowym życiem i nadzieją na lepsze jutro.

Następnie ks. Michał złożył wszystkim życzenia świąteczne. Głos zabrał również dyrektor ZSG Arkadiusz Marucha, który zwrócił się do społeczności szkolnej cytując bł. Jana Pawła II: - Powstań, Ty, który się rozczarowałeś, powstań Ty, który już straciłeś nadzieję, powstań, Ty, który przyzwyczaiłeś się do szarości i już nie wierzysz, że można zbudować coś nowego. Życzył wszystkim by atmosfera rezurekcyjnego świtu przeniosła się na każdy zwyczajny poranek i pozwoliła zapomnieć o rozczarowaniach, by dała siłę uwierzyć, że zawsze warto powstać i zbudować coś nowego.

Wielkanocne spotkanie stało się również okazją do wręczenia najlepszym uczniom stypendiów. Oprócz gratyfikacji pieniężnej zostali oni nagrodzeni sowitymi brawami.

Galeria

Zostaw komentarz