Spotkanie z Anną Onichimowską
2013-11-15 10:46:17

Spotkanie z Anną Onichimowską

W piątek 8 listopada grupa uczniów z Koła Dziennikarsko - Fotograficznego działającego w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej wzięła udział w spotkaniu z powieściopisarką Anną Onichimowską. Spotkanie zorganizowała sekcja młodzieżowa Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego od roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej. Było to pierwsze spotkanie autorskie w ramach klubu.

Autorkę i jej dorobek literacki przedstawiła Barbara Wójcik, pracownik biblioteki, opiekunka młodzieżowego DKK. – „Cieszymy się, że na drodze pani podróży znalazła się Łęczna” – powiedziała, witając znamienitego Gościa.

Anna Onichimowska pisze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest autorką scenariuszy radiowych, telewizyjnych oraz filmowych. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Polskim Radiem, jest autorką wielu słuchowisk dla Teatru Radiowego. Jej debiutem książkowym był zbiór wierszy dla dzieci, wydany w 1980. Do tej pory opublikowała 40 książek, za które otrzymała  niezliczoną ilość nagród i wyróżnień literackich w Polsce i za granicą.

Pasją pani Anny Onichimowskiej są podróże, które „zaszczepił” w niej ojciec, często wyruszający w odległe zakątki globu. Jedną z ważniejszych jej wypraw była podróż do Australii, zapamiętała wspaniały świat fauny i flory, jednak niezwykłe wspomnienie wiąże z pierwszą pobudką na nieznanym kontynencie. Obudził ją śmiech dochodzący zza okna. Okazało się, że są to ptaki Kukabura, które nie ćwierkają tylko śmieją się, niektórzy twierdzą, że złowieszczo.

Magiczną książką jej dzieciństwa była opowieść: "O Janku co psom szył buty", nie rozumiała wtedy archaicznej pisowni, ale oglądając obrazki opowiadała swoją własna historię. Nie sądziła, że będzie pisała dla młodzieży. Będąc nastolatką czytała tylko książki dla dzieci. Jej ulubioną pisarką jest Tove Jansson autorka „Muminków”. – „Żeby pisać o najmłodszych trzeba mieć coś z dziecka” – mówiła.

Ciekawym wątkiem spotkania była opowieść o nawiązaniu współpracy z reżyserem Jackiem Piotrem Bławutem. Kiedy pani Anna wydała książkę dla dzieci „Sen, który odszedł” zaprosiła je, by opisały swój najpiękniejszy sen. Jedną z osób, które opowiedziały jej swój sen był Jacek, miał 27 lat i w ten niekonwencjonalny sposób chciał poznać znaną autorkę literatury dziecięcej. Tak też nawiązała się współpraca z reżyserem, z którym później pisała scenariusze m.in. do filmu „Jezioro” oraz „Dzień czekolady”. W 2010 r. na Filmowym Festiwalu w Cannes reżyser otrzymał nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz filmu fabularnego Europy – chodziło o „Dzień czekolady”.

Od lat pracuje jako „wolny strzelec” jest zadowolona, że zdecydowała się na takie rozwiązanie, ponieważ praca pisarza jest specyficzna, niby jest się „ciągle na urlopie”, ale przy każdym zajęciu „pisze się”, szuka różnych rozwiązań. Lubi, żeby książka była dla niej tajemnicą, daje swoim bohaterom autonomię, jest ciekawa, w którą stronę zechcą pójść. Jest fanką otwartych, tajemniczych zakończeń, chce by każdy czytelnik mógł sam spuentować książkę. Wpada przez to w pułapkę dalszych ciągów, bo - jak mówiła - czytelnik chce wiedzieć „co dalej”. Tak powstał cykl powieści dla młodzieży: „Samotne wyspy i storczyk”, „Żegnaj na zawsze”, „Trudne powroty”, „Bliscy nieznajomi”.

Pracuje w systemie kontraktu, wydawcy zwracają się do niej z prośbą o napisanie książki. Kilka lat temu wydawnictwo Świat Książki zamówiło u niej książkę poruszającą ważne problemy społeczne. Dzięki temu  powstał cykl: „Hera moja miłość”, „Lot komety” i „Demony na smyczy”. Jej pierwsza powieść kierowana do dorosłego czytelnika to „Trzecie oko”, najnowszą zaś jest „Zupa z gwoździa”, o której Autorka mówi, że jest jej pierwszą „wesołą” książką.

Na zakończenie zachęcała młodzież: – Nie bójcie się niczego, realizujcie swoje marzenia!

Półtoragodzinne spotkanie upłynęło bardzo szybko, na zakończenie można było zakupić książki, uzyskać wpis Autorki, a także zrobić z nią pamiątkowe zdjęcie.

W spotkaniu uczestniczyli klubowicze DKK dla młodzieży, uczniowie z LO, Zespołu Szkół Górniczych oraz Gimnazjum nr 1 w Łęcznej.

Galeria

 

Zostaw komentarz