Spotkanie z autorem książki „Wybraliśmy Bogdankę”
2019-10-28 10:56:21
Spotkanie z autorem książki „Wybraliśmy Bogdankę”

Jutro, 29 września o godz. 10.00 w auli im. prof. Jana Samsonowicza odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Luchowskim, emerytowanym górnikiem, pisarzem, autorem książki „Wybraliśmy Bogdankę”. Pan Stanisław Luchowski gościł w naszej szkole dwukrotnie. W 2006 r. wówczas wydał powieść o Bogdance oraz ponownie w 2012 r. Jutro będziemy mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu autorskim z jedynym w Polsce pisarzem górniczym.

Autor pracę w kopalni „Bogdanka” rozpoczął w wieku 26 lat. Przyjechał tu ze Śląska jako młody inżynier elektryk.
Książka „Wybraliśmy Bogdankę”, powstała już na emeryturze, jest bezcennym świadectwem szybkich przemian na tym terenie. Pisarz w swoim dorobku posiada wiele pozycji, które dotyczą zagadnień górniczych, ale nie tylko.

Stanisław Luchowski jest członkiem Związku Literatów Polskich. Za swoją twórczość został wielokrotnie odznaczony. 9 listopada 2006 r. postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za książkę ,,Wybraliśmy Bogdankę”. W grudniu 2009 r. otrzymał Odznakę Honorową Zasłużony dla KWK Halemba-Wirek – za książki ,,Bohaterowie Halemby” i ,,Ostatni zjazd”. W styczniu 2012 roku za całokształt twórczości na rzecz górnictwa, Ministerstwo Gospodarki nadało mu stopień górniczy: Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego. Podczas Barbórki 2012 r. otrzymał Odznakę Zasłużony dla Górnictwa RP. W 2013 Minister Kultury przyznał mu roczne stypendium za twórczość literacką.

Strona pisarza: http://stanislawluchowski.pl/
Zostaw komentarz