Spotkanie z pisarzem Stanisławem Luchowskim
2019-10-30 08:21:36
Spotkanie z pisarzem Stanisławem Luchowskim

29 października 2019 r. w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej odbyło się spotkanie z pisarzem, górnikiem, byłym sztygarem kopalni „Bogdanka”, Stanisławem Luchowskim.

Pisarza powitał dyrektor ZSG Arkadiusz Marucha, podkreślał, że w życiu każdego człowieka ważne są pasje, pasją Stanisława Luchowskiego stała się literatura, przede wszystkim górnicza. Na spotkaniu autorskim gościł także poeta Rafał Kasprzyk, pracownik kopalni „Bogdanka”, autor tomiku „Interakcje (czyli życie oparte na węglu)”. Pan Kasprzyk spotka się z młodzieżą tej szkoły w grudniu.

- Dziękuję za zaproszenie i możliwość spotkania z młodzieżą, dla mnie młodzież zawsze była ważna – mówił pisarz. – Pamiętam czasy, kiedy sam byłem młody, jakie miałem nadzieje, oczekiwania, życzę wam, żebyście po latach byli zadowoleni, że poszliście właściwą drogą. Jesteście w dobrym miejscu, dobrym czasie, teraz tylko od was zależy jak ten czas wykorzystacie.

- Moi drodzy czuję się tutaj jak u siebie, bo tutaj rozpoczynałem życie zawodowe. Jak przyjechałem do Łęcznej to liczyła ona zaledwie 2,5 tys. mieszkańców. Były cztery bloki mieszkalne, jeden hotel, w budowie stołówka i budowa kilku następnych bloków. Zamieszkałem przy ulicy Górniczej i przez następne 12 lat tam mieszkałem – mówił pisarz,  opowiadając o Łęcznej, pracy w kopalni „Bogdanka” i o książkach, które zrodziły się z potrzeby utrwalenia dobrze poznanego świata.

Młodzież wsłuchała się w ciekawostki związane z rozwijającą się w latach 70-tych Łęczną, radości, ale i tragedia związane z budową kopalni. Pisarz opowiadał też o kolejnych książkach, które stały się pasją i misją pokazania pracy górniczej, nie tylko w kopalni węgla kamiennego.

Młodzież nagrodziła ciekawą opowieść o Łęcznej i górniczym etosie wielkimi brawami.

Galeria

Zostaw komentarz