Spotkanie ze Stefanem Dardą - autorem powieści grozy
2013-04-18 13:07:48

Spotkanie ze Stefanem Dardą - autorem powieści grozy

Zapraszam do mnie nad Wieprz, chata nie jest drewniana, ale klimat jest ciekawy, ognisko i horror też będzie – deklarował jeden z czytelników powieści grozy Stefana Dardy podczas spotkania autorskiego, które odbyło się 16 kwietnia 2013 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej.

Autora oraz przybyłych gości powitała Jadwiga Marczewska dyrektor PBP. Na spotkanie autorskie przybyli: Starosta Łęczyński Adam Niwiński, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Grzesiuk, Wiceburmistrz Łęcznej Dariusz Kowalski, nauczyciele z uczniami oraz bibliotekarze z czytelnikami z terenu Powiatu Łęczyńskiego. W spotkaniu wzięli również udział uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.

Początek i koniec spotkania spięty został klamrą muzyczną, uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej pod kierunkiem Mirosława Kozery, zaprezentowali piosenki Perfectu, Dżemu, Iry. Stefan Darda podziękował za tak piękne przyjęcie, sam kiedyś był członkiem znanego folkowego zespołu „Orkiestra pod wezwaniem św. Mikołaja”.

Dyrektor PBP przedstawiła zgromadzonym Autora, który jako pierwszy do literatury pięknej wprowadził Łęczną, już nie tylko wzmiankując jej istnienie, lecz umieszczając tu część akcji „Bisów”, trzeciej części „Czarnego wygonu”. Dzień spędzony w Łęcznej, obfituje dla bohatera książki w niezwykłe wydarzenia np. dowiadujemy się, że hotel „Renesans” zatrudnia skrywającą mroczne tajemnice recepcjonistkę.

Często zdarzają się sugestie od czytelników, by ich miejscowość znalazła się w powieści, jednak autor nieczęsto może je spełnić. Pisząc „Bisy” pamiętałem poprzednie spotkanie i serdeczne przyjęcie w Powiatowej Bibliotece Publicznej. Często jechałem przez Łęczną do powieściowego Domu na wyrębach, więc nie było przeszkód, by akcja mogła się tutaj rozgrywać. Mam nadzieję, że nie będziecie mieli do mnie żalu, że „w taki sposób” pojawiła się w powieści.

Stefan Darda urodził się 2 września 1972 r. w Tomaszowie Lubelskim, na Roztoczu. W 1998 roku przeprowadził się do Przemyśla, na Podkarpaciu, gdzie mieszka do dziś. Przed dwoma laty zdecydował się porzucić bezpieczną posadę rządową i zająć się wyłącznie pisaniem.

Prowadziłem barwne życie – mówił Autor – i kiedy zacząłem pracować od 7.00 do 15.00, zaczęło mi czegoś brakować, najpierw pisałem wiersze, później spróbowałem napisać książkę. Czasami w życiu trafiają nam się szanse, które można łatwo przeoczyć. Dwa lata temu zdecydowałem się zostawić pracę, której nie lubiłem. Gdybym kurczowo trzymał się bezpiecznej posadki mógłby uciec pociąg, na którym mi zależało.

We wrześniu 2006 roku autor rozpoczął pracę nad swoim pierwszym opowiadaniem, zatytułowanym „Wyręby”. W niedługim czasie okazało się, że opowiadanie przeradza się w powieść „Dom na wyrębach”. W 2009 roku Stefan Darda napisał kolejną powieść grozy „Słoneczna dolina” – pierwszą część cyklu pt. „Czarny Wygon” a w 2010 roku część drugą zatytułowaną „Starzyzna”. Obie części cyklu zdobyły w 2011 roku nominację do Nagrody im. Janusza Zajdla, a powieść „Słoneczna dolina” prestiżową nagrodę „Nautilus 2010”.

W czasie spotkania w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej uczestnicy pytali pisarza o przyczyny zainteresowania gatunkiem grozy, o dalsze losy bohaterów oraz o plany wydawnicze na przyszłość. Stefan Darda zdradził, że pracuje nad drugą częścią „Domu na wyrębach” oraz czwartą częścią „Czarnego wygonu”. Padały też pytania o sprawy techniczne związane z pisaniem.

Początkowo powieść „Dom na wyrębach” była pisana ręcznie – wyznał Autor – jednak po kilkunastu stronach „zwyciężył” komputer. Jedna z kartek rękopisu została kiedyś zlicytowana na rzecz Fundacji Mam Marzenie.

Kiedy piszę, często nie wiem co będzie dalej – dzielił się pisarz – bohaterowie „żyją swoim życiem”, a ja czuję się obserwatorem i sam jestem ciekaw, co będzie dalej.

Na zakończenie spotkania Starosta Łęczyński podarował Autorowi publikacje Powiatu Łęczyńskiego „Studia Łęczyńskie”, podkreślił również, że spotkanie było wyjątkowo ciekawe.

Po spotkaniu wszyscy mieli możliwość zakupienia książek oraz otrzymania wpisu Autora.

Galeria

Zostaw komentarz