Stan wojenny w Polsce – spotkanie ze świadkami historii
2019-12-16 08:51:34

Stan wojenny w Polsce – spotkanie ze świadkami historii

13 grudnia 2019 r. w Starostwie Powiatowym zorganizowane zostało spotkanie otwarte świadków grudnia ’81 i młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie poprowadzili: Arkadiusz Marucha, historyk, dyr. Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej oraz dr Marzena Golan, nauczyciel języka polskiego oraz historii w ZSG.

Wspomnieniami związanymi z wprowadzeniem stanu wojennego podzielili się: przew. Rady Powiatu Arkadiusz Biegaj i wicestarosta Michał Pelczarski oraz dyr. ZSG Arkadiusz Marucha.

Następnie dr Marcin Dąbrowski, historyk z lubelskiego oddział IPN wprowadził młodzież w historyczne tło tamtego czasu. Gośćmi specjalnymi spotkania byli świadkowie grudniowych zdarzeń: Jan Andrzejkiewicz, założyciel i przew. KZ "Solidarność" w Bogdance, Zbigniew Gruca i Józef Matysiak, kolporterzy kopalnianej "Solidarności", Henryk Cybula, przew. KZ "Solidarność" TEWA w Łęcznej oraz działacz "Solidarności" Eugeniusz Sapko. Wszyscy opowiedzieli młodym o wydarzeniach 13 grudnia oraz represjach jakie ich spotkały.

Był również czas na zadawanie pytań: - Bardzo interesuje mnie to w jaki sposób ta władza zwracała się do was? – pytał Marcin Baryła, uczeń ZSG - Czym usprawiedliwiała swoje działanie i co mówiła? Dla mnie jest to po prostu niepojęte – mówił że byliście dla nich wrogiem systemu. W normalnym państwie jak ktoś kogoś nazwie łobuzem, to się go nie zamyka, dopóki się nie udowodni, że faktycznie coś się zrobiło, zniszczyło, a nie to, że ktoś się z kimś nie zgodził... Jak władza usprawiedliwiała swoje działania? Każdy z obecnych gości odniósł się do pytania ucznia, objaśniając jak wyglądała tamtejsza rzeczywistość.

Na zakończenie Józef Matysiak przekazał prowadzącemu spotkanie druki podziemne, które związek posiada w swoich archiwach. Obecnie znajdują się w bibliotece szkolnej.

Galeria

Zostaw komentarz