Staże zawodowe w Hiszpanii
2019-09-02 19:28:11

Staże zawodowe w Hiszpanii

Dwudziestu elektryków i mechaników z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej przez dwa wakacyjne tygodnie uczyło się i odpoczywało w Hiszpanii w pięknej Walencji. Na staże zawodowe wyruszyli 5 lipca, następna grupa na podobne staże jedzie do Malagi już 7 września.

Uczniowie pracowali tam w zakładach przemysłowych. Elektrycy pracowali w hotelu, gdzie zakładali instalacje elektryczne, natomiast mechanicy wykonywali prace spawalnicze, banery reklamowe i inne prace dla zakładu. Opiekunami uczniów byli nauczyciele z ZSG: Edyta Król i Henryk Harmasz.

Walencja to miasto z bogatym dziedzictwem kulturowym. Uczniowie mieli tam czas na praktyczną naukę zawodu, rekreację, ale i poznawanie miasta i okolic. Na początku odbyli z przewodnikiem wycieczkę po Walencji i jej miejscach zabytkowych. Byli także w Mieście Sztuki i Nauki. Wspaniałe obiekty zachwycały futurystyczną architekturą. Jeden z nich wybudowany został na wzór australijskiej opery w Sydney. W kompleksie mieści się też oceanarium z potężnym akwarium i delfinarium. Grupie udało się obejrzeć niezwykły pokaz delfinów.

Odbyli także wycieczkę po Ogrodach Turii, jednych z piękniejszych i największych ogrodów europejskich. Odwiedziliśmy Biopark Valencja czyli ogród zoologiczy nowej generacji. Była też wycieczka poza miasto do Montanejos Thermal Villa. Tam znajdują się tereny kąpielowe, wspaniałe krajobrazy, wodospady, bardzo czysta woda. Odbyli również wyprawę do miasta Sagunto, którego historia sięga początków cywilizacji europejskiej.

Staże zawodowe wszyscy odbywali niedaleko miejsca zakwaterowania. Grupa miała polską opiekunkę, dzięki czemu wszystko można było bardzo sprawnie ustalić. Chłopcy byli bardzo zadowoleni, traktowali wyjazd jak szkołę życia. Nowym doświadczeniem był dla nich przelot samolotem i w ogóle wyjazd za granicę. Cały wyjazd był darmowy, uczniowie pieniądze zabrali tylko na własne wydatki.

Wyjazd pod nazwą "ZSG w Łęcznej na staż" realizowany jest w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego" Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Za realizację programu odpowiada Marzena Szypulska, psycholog w ZSG. Dzięki uczestnictwu w tej formie kształcenia uczestnicy otrzymali certyfikat Europass-Mobility, certyfikat od partnera zagranicznego oraz referencje.

Galeria

Zostaw komentarz