Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2016
2016-04-11 08:44:46

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

6 IV 2016. W tym roku Łęczna po raz trzeci zaświeciła na niebiesko dla autyzmu. Impreza z roku na rok przygotowywana jest z coraz większym rozmachem. Jej organizacją zajmuje się Ośrodek Rewalidacyjno Wychowawczy w Łęcznej oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Roman Cholewa Starosta Łęczyński i Teodor Kosiarski Burmistrz Łęcznej.

W środę 6 kwietnia przed ratuszem na placu Tadeusza Kościuszki, zgromadzili się ci, którym nie jest obojętny los osób dotkniętych autyzmem. Każdy otrzymał niebieską wstążeczkę, a dzieci niebieskie baloniki, które z zadowoleniem obnosiły po placu. Podczas uroczystości nie zabrakło dyrektorów szkół i placówek, których wychowankowie przygotowali występy artystyczne. W imprezie uczestniczył także Arkadiusz Marucha, dyrektor Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.

Nieustającym zainteresowaniem dzieci i rodziców cieszyły się stoiska sensoryczne, przy których pracownicy Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego pomagali doświadczyć świata dziecka autystycznego.

Po oficjalnym rozpoczęciu program taneczno-wokalny zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, dzieci w wieku przedszkolnym oraz młodzież, a także studenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Ciekawy występ przygotowali także uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej. Widowni podobał się wykonany przez Adriana Winiarczyka wielki przebój Modern Talking You're my heart, you're my soul. Duet Szymon Osieleniec – śpiew i Bartłomiej Jośko – gitara, wykonali znany utwór Tadeusza Woźniaka Zegarmistrz światła, a Łucja Grabczak piękną piosenkę Moja i twoja nadzieja. Do występów przygotowywała uczniów Marzena Golan nauczycielka języka polskiego.

Wieczorem uruchomiona została mieniąca się różnymi kolorami, także na niebiesko, fontanna. Podświetlony został ratusz, a w niebo wzniosły się ogromne lampiony. Atrakcją imprezy była także runda honorowa wykonana przez motocyklistów, którzy okrążyli plac przy charakterystycznym, pięknie brzmiącym, zwłaszcza dla fanów motoryzacji, ryku silników.

Mam nadzieję, że dzięki takim spotkaniom jak dzisiejsze uświadomimy sobie, że wszyscy jesteśmy niepowtarzalni i bardzo sobie potrzebni – mówiła na zakończenie dyrektorka ORW w Łęcznej, Aneta Zabłocka.

Kwiecień jest miesiącem wiedzy na temat autyzmu, w związku z tym pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęcznej zaplanowali także działania towarzyszące: informacyjne i szkoleniowe.

Galeria

Zostaw komentarz