Święto Odzyskania Niepodległości 1918-2018
2018-11-13 12:51:50


Święto Odzyskania Niepodległości w ZSG

9 XI 2018. w piątek Społeczność Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę nieodległości . Wśród zaproszonych gości obecna była Marta Piwońska, Naczelnik Wydziału Edukacji oraz Justyna Karaś, przewodnicząca Rady Rodziców.

- Radość z odzyskanej przed 100 laty niepodległości była wielka. Ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami - mówił dyrektor Arkadiusz Marucha.

W tym roku w ZSG powołany został poczet flagowy, a przed budynkiem szkoły dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości stanął maszt flagowy. Po rozpoczęciu uroczystości poczet flagowy odmaszerował, by wciągnąć na maszt flagę państwową. W tym roku ZSG dołączył do ogólnopolskiej akcji Bicia rekordów dla Rzeczpospolitej i o godz. 11.11 uczniowie i pracownicy szkoły zaśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

Następnie młodzież zaprezentowała część artystyczną. Szczególnym momentem uroczystości było nagrodzenie klasy, która zwyciężyła w konkursie plastycznym "Wolna i Niepodległa". Nagrodę za najpiękniejszy plakat patriotyczny otrzymała kl. 2m. W imieniu uczniów, którzy obecnie odbywają praktyki zawodowe, nagrodę w postaci bonu na 700 zł odebrali  koledzy. Fundatorami nagrody byli: Stowarzyszenie „Barbórka” oraz Rada Rodziców. Kwota ma być wykorzystana na edukacyjną wycieczkę klasową. Nagrodę wręczył dyrektor Arkadiusz Marucha oraz Justyna Karaś, przewodnicząca Rady Rodziców.

- Manifestujmy swój patriotyzm, nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski – mówił na zakończenie dyrektor, zapraszając obecnych na powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. W imieniu Starosty pani Marta Piwońska odczytała okolicznościowe przemówienie. Następnie dyrektor poprosił uczniów, by zgłaszali się do niesienia flagi narodowej  podczas przemarszu ze świątyni na plac Powstań Narodowych 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości.

Galeria

Zostaw komentarz