Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości
2016-11-14 10:33:11


10 XI 2016. Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Uroczysty apel z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowany przez młodzież, zgromadził społeczność uczniowską, grono pedagogiczne i zaproszonych gości. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił Starosta Powiatu Roman Cholewa.

Dyrektor szkoły Arkadiusz Marucha przypomniał rolę wybitnych postaci w historii Polski, Józefa Piłsudzkiego i Romana Dmowskiego. – To osoby, które różniły się wszystkim, gdy jednak przyszedł czas próby, gdy widać było, że państwa zaborcze upadają, stanęli razem we wspólnej walce o niepodległość. Jeden tworzył zręby państwa polskiego, walczył o jego granice, drugi brylował na salonach dyplomatycznych Europy. Wspólna walka doprowadziła do odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. I to jest nauka dla nas. W każdym z nas ma być ta iskra patriotyzmu, świadomości, że od nas także coś zależy – mówił.

Po przemówieniach młodzież zaprosiła wszystkich na szczególną lekcję historii, przypomniała tragiczne wydarzenia z okresu rozbiorów, zrywy narodowościowe i radosny dzień, kiedy po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę świata. - To na nas, młodym pokoleniu, spoczywa obowiązek budowania przyszłości. To my jesteśmy łącznikiem między przeszłością a przyszłością. Wiemy, że naród, który nie zna swojej przeszłości pozbawia się swych korzeni i wcześniej czy później umiera – mówili uczniowie.

Na zakończenie patriotycznego apelu uczniowie i pracownicy szkoły zostali zaproszeni do udziału w powiatowych obchodach święta.

Galeria

Zostaw komentarz