Uczennica ZSG w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Z ortografią na co dzień”
2013-03-14 12:02:58

Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu
„Z  ortografią na co dzień”


Ilona Grochowska uczennica Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej zakwalifikowała się do finału IX Ogólnopolskiego Konkursu „Z ortografią na co dzień”. Wejście do finału zapewniło jej uzyskanie 95% poprawnych odpowiedzi.

Pierwszy etap konkursu odbył się 29 października 2012 roku w ZSG w Łęcznej. Wzięło w nim udział 18 osób. Do II etapu przeszło dziewięć osób: Daniel Augustynowicz (II d), Norbert Czarnomysy (II d), Dominik Dąbrowski (I d), Damian Fiodor (II d), Ilona Grochowska (II c), Wojciech Grzesiuk (I d), Magdalena Jasielska (II c), Dawid Kowalski (II m) oraz Patrycja Romańczuk (II c). 8  stycznia 2013 r. zmierzyli  się oni z zadaniem polegającym na przeredagowaniu  tekstu tak, by spełniał kryteria poprawności ortograficzno – interpunkcyjnej. Uczniów do konkursu przygotowywała Marzena Golan, nauczycielka j. polskiego.

Finał konkursu odbędzie się 28 kwietnia w siedzibie PAN w Warszawie. Zadaniem uczestników III etapu będzie napisanie dyktanda. W jury konkursowym zasiądą nauczyciele j. polskiego, dziennikarze, politycy i aktorzy.

Gratulujemy Ilonie tak dużego sukcesu i życzymy zdobycia tytułu laureata!

Ogólnopolski  konkurs „Z  Ortografią na co dzień” organizowany jest przez Centrum Edukacji Humanistycznej  „Logos”.  Ideę tego przedsięwzięcia organizatorzy określają następująco: Poprawne i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym stało się koniecznością w naszym coraz bardziej skomplikowanym życiu. Rzeczywistość wypełniają wszelkiego rodzaju publikacje, instrukcje, dokumenty, druki, formularze, ogłoszenia i reklamy. Ciągle coś wyjaśniamy, opowiadamy, polecamy, tłumaczymy, proponujemy i uzasadniamy. Porozumiewamy się w różnych sprawach, które wymagają dokładnych  i jednoznacznych wypowiedzi. Nieporadne, błędne i nielogiczne sformułowania niewątpliwie utrudniają życie, często są przyczyną nieporozumień i komicznych sytuacji. Kultura poprawności językowej stała się "produktem pierwszej potrzeby". Spróbujmy zatem wspólnie doskonalić umiejętność posługiwania się dobrą polszczyzną!

Zostaw komentarz