Uczniowie ZSG na Dniach Otwartych UMCS w Lublinie
2015-03-16 13:28:30
Uczniowie ZSG na Dniach Otwartych UMCS w Lublinie

Wzorem lat ubiegłych, piętnastoosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej. Głodni wiedzy uczniowie  13 marca 2015 r. wzięli udział w Dniach Otwartych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Na miejscu mieli okazję zapoznać się ze specyfiką badań naukowych Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki, na którym dr Monika Zubik oraz dr Wojciech Grudziński wprowadzili młodych „odkrywców” w świat Biofizyki, opowiedzieli o spektroskopii absorpcyjnej, fluorescencji, metodzie rozpraszania ramanowskiego. Uczniowie dowiedzieli się do czego służy specjalistyczna aparatura stosowana do badań naukowych, wysłuchali ciekawostek. Uwagę wycieczkowiczów zwrócił pokaz robotów złożonych z klocków Lego, a przygotowanych przez studentów Informatyki. Podczas wycieczki po Wydziale Chemii UMCS nie zabrakło śmiałków, którzy zapragnęli wczuć się w rolę prawdziwych chemików i w obecności widowni zebranej w auli A odważnie przeprowadzili doświadczenia chemiczne pod okiem pracowników naukowych.

Dużym zainteresowaniem cieszył się Wydział Humanistyczny, na którym czekały na młodzież ciekawe konkursy i gadżety z logo UMCS. Młodzież odwiedziła Instytut Filologii Słowiańskiej, który w listopadzie 2014 objął Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej patronatem naukowym. Jak przystało na kulturę oraz gościnność Słowian, młodzież z naszej szkoły została serdecznie przywitana przez panią dr Ewę Białek, pracownika w Zakładzie Języka Rosyjskiego. Na wszystkich zebranych w Sali 24 B czekał poczęstunek, nauka śpiewania piosenek rosyjskich: Каникулы z repertuaru Code Red, На большом Каретном z repertuaru Włodzimierza Wysockiego, jak i ludowej pieśni rosyjskiej Катюша. Uczniowie wysłuchali prezentacji multimedialnych oraz obejrzeli zdjęcia z Rosji przygotowane przez studentów filologii rosyjskiej.

Wyjazd edukacyjny po raz kolejny dowiódł, że młodzież ZSG w Łęcznej chętnie przyjmuje uczestniczy w ciekawych i rozwijających inicjatywach. W drodze powrotnej uczniowie wymieniali się doświadczeniami oraz spostrzeżeniami z pełnego wrażeń dnia.

W gronie głodnych wiedzy znaleźli się: Aleksandra Stopa (kl. Ic), Magdalena Sawicka (kl. Ic), Łucja Grabczak (kl. Ic), Natalia Wachnik (kl. Ic), Natalia Podleśna (kl. Ic), Jakub Okoń (kl. Id), Mateusz Pytka (kl. Id), Dawid Lisek (kl. Id), Maciej Choroś (kl. Id), Przemysław Blicharz (kl. IIa), Eryk Tarczyluk (kl. IIm), Kamil Płaza (kl. IIm), Radosław Świder (kl. IIIa), Jarosław Cieśliński (kl. IIIa) oraz Magdalena Bodzak (kl. IIIc). Organizatorem wycieczki był opiekun Samorządu Uczniowskiego, nauczyciel języka rosyjskiego Daniel Zagrodnik.

Galeria

Zostaw komentarz