Uczniowie ZSG na Dniach Otwartych UMCS w Lublinie w 2016 r.
2016-03-15 10:26:57

Uczniowie ZSG na Dniach Otwartych UMCS w Lublinie

11 III 2016. Już po raz trzeci uczniowie z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej pod opieką Daniela Zagrodnika, nauczyciela j. rosyjskiego uczestniczyli w wycieczce na Dni Otwarte Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Piętnastoosobowa grupa młodych naukowców z wielkim zainteresowaniem zwiedziła Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki, Wydział Chemii oraz Wydział Humanistyczny.

W tym dniu czekały na uczniów pokazy oraz prezentacje przygotowane przez studentów oraz pracowników naukowych. Wycieczkowicze po raz pierwszy zapoznali się ze specyfiką oraz strukturą Pracowni 3D, w której mieli okazję posłuchać ciekawostek dotyczących skanowania w formacie 3D oraz poćwiczyć swoje umiejętności manualne na specjalistycznym programie komputerowym. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Pracownia Fizyki medycznej, w której czekały na uczniów nowinki ze świata radioterapii, radiologii i dozymetrii. Uczniowie zaobserwowali jak wygląda widmo promieniowania. Wysłuchali niezwykle interesujących informacji dotyczących pomiaru wiązki przeznaczonej do radioterapii – wykrywania nowotworów.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Wydziału Chemii, na którym rozrywką było wciąganie helu i mówienie zmienionym głosem. W tym dniu doświadczenia chemiczne cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko uczniów z naszej szkoły, lecz i pobliskich gimnazjów i szkół średnich. Prezentowane przez pracowników naukowych doświadczenia zebrały całą aulę widzów. Uczniowie zobaczyli doświadczenia chemiczne takie, jak: „kolory tęczy”, zmianę pH przy użyciu fenoloftaleiny w wyniku czego bezbarwny roztwór zmienił się w fioletowo-malinowy. Ponadto wysłuchali informacji na temat właściwości amoniaku, sodu oraz potasu. Niezwykle miło było uczestniczyć w doświadczeniu polegającym na wytrącaniu chlorku ołowiu, w którym udział wziął uczeń klasy IIc Dawid Brzozowski.

Po intensywnej dawce informacji naukowych w Instytucie Fizyki i Wydziale Chemii, uczniowie wypili gorącą herbatę oraz częstowali się słodkościami przygotowanymi w Instytucie Filologii Słowiańskiej. Instytut Filologii Słowiańskiej jest patronem naukowym Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, dlatego z tym większym zainteresowaniem uczniowie uczestniczyli w prezentacjach multimedialnych, krótkich projekcjach przygotowanych przez studentów filologii rosyjskiej. Na wstępie przybyłych przywitała Wicedyrektor IFS UMCS w Lublinie dr hab. Alina Orłowska, która przybliżyła im specyfikę studiów rusycystycznych. Ugoszczeni uczniowie z radością wzięli udział w quizie językowym oraz karaoke, śpiewając piosenki w języku rosyjskim. Najbardziej przypadła im do gustu piosenka młodego artysty, zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji 2009, Aleksandra Rybaka.

W drodze powrotnej uczniowie z chęcią relacjonowali wydarzenia z wyjazdu oraz dzielili się spostrzeżeniami i fotografiami. Wyjazd był bardzo udany, uczniowie już czekają na kolejne spotkanie z nauką.
Rządnymi wiedzy byli uczniowie z klasy 2c: Aleksandra Stopa, Renata Gwiazda, Weronika Jasińska, Jakub Pawlak, Kacper Łapiński, Magdalena Sawicka, Natalia Wachnik, Natalia Podleśna, Łucja Grabczak, Dawid Brzozowski oraz z klasy 1a: Sebastian Lewandowski, Monika Wołos, Aleksandra Obroślak, Filip Melchior, Robert Urbaś i Maciej Choroś z 1d.

Rzą

Galeria

Zostaw komentarz