Uczniowie ZSG na spotkaniu z autorką książek o Żołnierzach Wyklętych
2016-10-04 11:30:37


Spotkanie z dr Ewą Kurek

28 września 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Łęcznej odbyło się spotkanie z dr Ewą Kurek, historykiem, autorką książki „Zaporczycy”. Uczestniczyło w nim ponad 120 osób, głównie młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna. Udział w nim wzięli także uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wraz z dyrektorem Arkadiuszem Maruchą, który jako historyk szczególnie zainteresowany był tym tematem.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęcznej. Poprowadziła je dyrektor Jadwiga Marczewska.

Dr Ewa Kurek opowiedziała o pracy nad książką, rozmowach z Żołnierzami Wyklętymi oraz trudnościach jakie pojawiły się po ukazaniu książki „Zaporczycy”. Uczestnicy spotkania zadawali autorce wiele pytań m.in.: Kto zdradził mjr. Hieronima Dekutowskiego?
Czemu służyły działania Żołnierzy Wyklętych po 1945 r.? Co można powiedzieć o tak zwanej rzezi Puchaczowa?

Autorka książki zwracając się do licznie zgromadzonej młodzieży podkreślała: „Mówię o tym w Łęcznej i do młodych ludzi, bo jest to wasza bardzo piękna historia. To historia waszych dziadków i pradziadków”.

Książkę „Zaporczycy” można wypożyczyć w bibliotece szkolnej. Pasjonaci historii niepodległościowego podziemia znajdą również inne pozycje poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

Galeria

Zostaw komentarz