Uczniowie ZSG porządkują groby bohaterów
2016-10-28 12:19:35

Światełko pamięci zapłonęło na wielu mogiłach

Uczniowie z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej tuż przed Dniem Zadusznym wybrali się na łęczyńską nekropolię, by uporządkować miejsca wiecznego spoczynku tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Dbanie o symboliczne „pomniki historii” jest obowiązkiem potomnych. „Ojczyzna to ziemia i groby” – pamiętając o tych znanych słowach marszałka Focha, opiekun Samorządu Uczniowskiego, nauczyciel ZSG Daniel Zagrodnik, wyjaśniał uczniom jak ważna jest pamięć o tych, którzy odeszli.

Na cmentarzu uczniowie uporządkowali nagrobki kpt. Kazimierza Wołoszczuka - żołnierza Legionów Polskich, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, oficera Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, działacza konspiracyjnego, Sybiraka, który walczył i cierpiał za Polskę oraz Bronisława Karczmarczyka – żołnierza telegrafisty z 1939 r. Zadbali również o zbiorowe mogiły: Powstańców Styczniowych, Nieznanego Żołnierza z 1918 r., Grób Nieznanego Żołnierza 1939 r. Zapalili znicze przy pomniku pomordowanych na Wschodzie: w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni, Kuropatach i ofiar katastrofy smoleńskiej.

Pamięć o tych co odeszli to nie tylko zadbanie o ich mogiły, ale również modlitwa. Uczniowie w skupieniu i zadumie prosili o wieczny odpoczynek dla obrońców Ojczyzny.

Galeria

Zostaw komentarz