Uczniowie ZSG zwiedzili Izbę Regionalną
2019-11-22 13:25:04


Uczniowie ZSG zwiedzili Izbę Regionalną

Piętnastu uczniów Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej odwiedziło w czwartek 21 listopada 2019 r. Izbę Regionalną w Łęcznej. Opiekun miejsca, Wacław Perzyński witając młodzież wyraził nadzieję, że zainteresują ich dzieje Łęcznej i okolic.

W Izbie zgromadzone są eksponaty związane z Ziemią Łęczyńską, a pozyskane od darczyńców przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Młodzież obejrzała tam przedmioty codziennego użytku m.in. dawną pralkę – niewielką deseczkę służącą do ubijania odzieży i pościeli w taki sposób, by woda przepływała przez ich włókna, ciekawostką był zbiór minerałów pochodzących z odwiertów górniczych, a także kufli, lampek górniczych, tabakier. Uczniowie obejrzeli szelągi - XIV w. monety odnalezione na polach Łęcznej, a także militaria z czasu I i II wojny światowej. Bogata w zbiory ekspozycja zawierała także zbiory współczesne jak choćby przywiezione do Łęcznej na początku lat 90-tych na handel wyroby dawnego Związku Radzieckiego.

Kustosz Izby, pan Wacław Perzyński, przybył do Łęcznej w latach 70-tych, ukończył AGH w Krakowie na kierunku projektowanie i budowa zakładów górniczych. W Łęcznej pracował w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych, był więc jednym z pierwszych budowniczych Bogdanki. Jest pasjonatem historii, część jego zbiorów pochodząca z odwiertów górniczych ofiarowana została Zespołowi Szkół Górniczych w Łęcznej. Pan Wacław zaprezentował młodym nie tylko okazały zbiór muzealiów, ale także ogromną wiedzę na ich temat, można by rzec, na każdy temat.

Na zakończenie wycieczki, uczniowie mogli sobie wybrać archiwalny egzemplarz Merkuriusza Łęczyńskiego – rocznika Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej, który ukazuje się w Łęcznej od 1985 r.

Galeria

Zostaw komentarz