Walenty Bąbelewski obrazami opowiada o pracy w kopalni
2017-02-24 12:33:28

Walenty Bąbelewski obrazami opowiada o pracy w kopalni

Autor cyklu  „Moja robota w kopalni” jest częstym gościem w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej. Po raz pierwszy jego wystawa prezentowana była w 2010 r. podczas Dni Łęcznej i Dnia Otwartego szkoły. W następnym roku zorganizowana została wystawa dla uczniów. I tak już zostało. Co roku odbywają się spotkania z twórcą górniczego cyklu.

23 lutego Walenty Bąbelewski spotkał się z uczniami klas pierwszych. Młodym adeptom górniczego stanu artystę przedstawił dyrektor szkoły Arkadiusz Marucha, podkreślając, że jest on przyjacielem szkoły, zawsze mile widzianym w progach ZSG.

Walenty Bąbelewski dzielił się z młodzieżą doświadczeniem pracy w kopalni, którą rozpoczynał w 1958 r. w Sosnowcu jako osiemnastoletni chłopak. Zaczynał pracę pod ziemią od przysłowiowego kilofa i łopaty, a zakończył w zmechanizowanej kopalni „Bogdanka”.

Mówił młodym jak ważna jest praca zespołowa, poczucie wspólnoty, odpowiedzialność, rodzina, a także wartości, które trzeba pielęgnować. Na zakończenie opowiedział o swoim drugim cyklu, wystawie otwartej 3 lutego w Centrum Kultury w Łęcznej „Przydrożne Radary Wiary czyli dekalog kierowcy ku przestrodze na drodze”.

Galeria

Zostaw komentarz