Warsztaty o autyzmie
2013-04-25 12:52:01

Warsztaty o autyzmie

Kwiecień jest ustanowiony Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z tą chorobą. W całym kraju w ramach kampanii „Autyzm. Fakty i Mity" odbywają się wydarzenia, pokazy filmów, warsztaty, konkursy przygotowywane przez lokalne organizacje. Do tej akcji włączył się Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy w Łęcznej.

23 kwietnia 2013 r. grupa trzynastu uczniów z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej odwiedziła Ośrodek, w którym wzięła udział w warsztatach sensorycznych. Terapeuta Małgorzata Zarzycka poinformowała uczestników, że zadaniem placówki jest przygotowanie dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 25 lat do udziału w życiu społecznym. Następnie przybliżyła problematykę osób z autyzmem, pokazując jak ich sposób odbierania bodźców różni się od naszego. Uczniowie mieli możliwość doświadczyć z jakimi trudnościami na co dzień borykają się osoby autystyczne, które widzą, słyszą i czują świat inaczej. Ich odbiór rzeczywistości nie jest ani gorszy ani lepszy, jest po prostu inny. Podczas warsztatów sensorycznych młodzież sprawdzała jak poznaje się świat kiedy „wyłączony” jest jeden ze zmysłów. Mieli za zadanie używając zmysłu węchu i dotyku zidentyfikować podane przedmioty, utrudnieniem było "wyłączenie" zmysłów wzroku (poprzez zawiązanie oczu opaską) lub ograniczenie rozpoznawania przez zmysł dotyku (uczniowie mieli założone rękawiczki).

Uczniowie zapoznali się z pracą Ośrodka, odwiedzając z dyrektor Anetą Zabłocką miejsca, w których odbywają się zajęcia z dziećmi. Na zakończenie młodzież poprzez zabawę została włączona w terapię dzieci autystycznych. Ci z nich, którzy zechcą podjąć współpracę z ośrodkiem jako wolontariusze będą uczestniczyli w specjalnym szkoleniu przygotowującym do pracy z dzieckiem autystycznym. Jak poinformowała terapeuta Małgorzata Zarzycka, do pracy z jednym dzieckiem potrzeba czterdziestu wolontariuszy.

Galeria

Zostaw komentarz