Warsztaty o autyzmie
2014-04-11 12:33:15

Zrozumieć autyzm – warsztaty w ORW w Łęcznej

10 kwietnia 2014r. dwunastoosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wzięła udział w warsztatach na temat autyzmu, prowadzonych przez Małgorzatę Zarzycką, wychowawcę grupy edukacyjno-terapeutycznej w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Łęcznej.

W pierwszej części spotkania młodzież dowiedziała się, że autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe, odczuwają np., że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. Następnie uczniowie, podczas ćwiczeń sensorycznych  mogli osobiście doświadczyć przykrych wrażeń jakie towarzyszą osobom autystycznym na co dzień. Ich zadaniem było używając zmysłu węchu i dotyku zidentyfikować podane przedmioty i zapachy, utrudnieniem było „wyłączenie” zmysłów wzroku (poprzez zawiązanie oczu opaską) lub ograniczenie rozpoznawania przez zmysł dotyku (uczniowie mieli założone rękawiczki).

Młodzież zapoznała się także z pracą Ośrodka, odwiedzając z dyrektor Anetą Zabłocką miejsca, w których odbywają się zajęcia z dziećmi.

Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali poinformowani o możliwości podjęcia współpracy jako wolontariusze. Terapeuta Małgorzata Zarzycka, wyjaśniła uczniom, że do pracy z jednym dzieckiem autystycznym potrzeba aż czterdzieści osób. O pomoc dla chorego Huberta zwróciła się jego mama, która uczestniczyła w całym spotkaniu. Trzech uczniów ZSG wyraziło chęć podjęcia takiej współpracy, niedługo wezmą udział w  specjalnym szkoleniu dotyczącym pracy z dziećmi autystycznymi.

Osoby, które są zainteresowane wolontariatem i pomocą Hubertowi mogą kontaktować się z mamą chłopca Grażyną Mazur tel. 506 167 682 lub z sekretariatem ORW Łęczna pod numerem telefonu 81 752 62 30.

W warsztatach wzięli udział uczniowie kl. Ib i Ic, pod opieką Ewy Szymanek.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, został ustanowiony sześć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.  Działający w  Łęcznej Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy chcąc przybliżyć tę  problematykę organizuje  warsztaty  na temat autyzmu.

Galeria

Zostaw komentarz