Wewnątrzszkolny konkurs o szkodliwości azbestu
2016-05-16 09:31:30

Wewnątrzszkolny konkurs o szkodliwości azbestu

25 maja 2016 roku w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu wiedzy „Szkodliwość azbestu”, skierowanego do uczniów klas pierwszych.

Zakres materiału obejmował takie zagadnienia jak: Czym jest azbest, gdzie i w jakich ilościach występuje, gdzie w Polsce jest go najwięcej, skąd i od kiedy wziął się w Polsce, jaki ma wpływ na zdrowie, kto może złożyć wniosek o usunięcie wyrobów zawierających azbest, gdzie należy się w tej sprawie zgłosić, od kiedy obowiązuje zakaz jego używania, kto może usuwać i w jaki sposób azbest, do kiedy Polska powinna pozbyć się tego surowca?

Największym zasobem wiedzy wykazali się uczniowie z klasy 1d. Serdecznie gratulujemy!

I miejce - Daniel Roślik
II miejce - Adrian Roczon i Damian Barczak
III miejce - Daniel Skowronek

Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat azbestu i jego szkodliwego wpływu na środowisko, a przy tym rozwinęli zainteresowania dotyczące ochrony środowiska. Ponadto otrzymali dyplomy i nagrody: książki, aktówkę, kubki, długopisy, smycze z logo szkoły, notesy i inne drobne upominki, a Daniel Roślik za I miejsce dostał także piłkę siatkową.

Azbest na Lubelszczyźnie występuje w ogromnych ilościach, głównie jako pokrycia dachowe tzw. eternit), elementy rur, płyty elewacyjne. Niebezpieczny jest szczególnie w postaci włókien unoszących się w powietrzu, bo wywołuje choroby układu oddechowego, łącznie z nowotworami. Każdy kto chciałby go bezpłatnie usunąć powinien skontaktować się z wydziałem ochrony środowiska w swojej gminie.

Organizatorem konkursu była nauczycielka biologii Celina Michalska

Zostaw komentarz