Wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego
2015-10-24 11:36:32

Uczniowie ZSG na szlaku Poleskiego Parku Narodowego

23 października 2015 r. 46 osobowa grupa uczniów ZSG wraz z opiekunami Leszkiem Kolanowskim, Mariuszem Witkowskim i Ewą Szymanek uczestniczyła w wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego, gdzie chroni się ekosystemy wodno – torfowiskowe. Jako jeden z trzech w Polsce o takim charakterze został utworzony w 1990 roku.

Pogoda tego dnia nie nastrajała optymistycznie, bo od rana padało i było chłodno, lecz uczestnicy mieli cichą nadzieję na jej zmianę i z takim nastawieniem wyruszyli w trasę.

Pierwszym punktem zwiedzania była siedziba PPN w Urszulinie, gdzie w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego uczniowie usłyszeli wiele ciekawych informacji na temat tego ściśle chronionego gada. Dotyczyły one siedliska żółwia błotnego, jego wylęgu, wyglądu oraz działań podejmowanych na rzecz ochrony tego gatunku.

Następnie młodzież zwiedziła Muzeum PPN w Załuczu Starym, gdzie mogła obejrzeć zgromadzone zbiory, na które składają się eksponaty: archeologiczne, etnograficzne, historyczne i przyrodnicze, a także prezentujące dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego. Duże eksponaty etnograficzne, które nie zmieściły się w muzeum znajdują się w wiacie muzealnej. Należą do nich min. sąsieg - pojemnik na zboże wydłubany z jednego pnia 250 letniej sosny, wozy chłopskie i bryczki produkowane dawniej w Załuczu Starym.

Kolejną atrakcją wycieczki była ścieżka przyrodnicza "Spławy" o długości około 8 km, po które j trzeba było maszerować kładkami dość śliskimi podczas deszczu. Prezentuje ona cenne zespoły leśne: subborealną brzezinę bagienną oraz ols kępowo-dolinkowy, a także torfowisko przejściowe i różne typy łąk. Jej szczególną atrakcją są rośliny mięsożerne i kwitnące latem storczyki. Ścieżka kończy się ruchomym pomostem nad eutroficznym jeziorem Łukie.

Niewątpliwą atrakcją było ognisko i pieczenie kiełbasek zorganizowane przez uczestników wycieczki w miejscu biwakowym, w pobliżu jeziora. Po zasłużonym odpoczynku i posiłku trzeba było jeszcze wrócić do autokaru.

Pogoda okazała się wcale nie najgorsza, bo oprócz deszczu były też chwile ze słońcem. Na koniec uczniowie zostali zaproszeni przez przewodnika do odwiedzenia poleskich szlaków w bardziej sprzyjających porach roku jakimi są wiosna i lato. 

Galeria
Zostaw komentarz