Wygrał konkurs i w nagrodę pojechał do Brukseli
2014-04-09 14:21:30

Wygrał konkurs i w nagrodę pojechał do Brukseli

W dniach 1-2 kwietnia 2014 r. Emil Basiakowski, uczeń Technikum Elektrycznego w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej wyruszył z wizytą studyjną do Brukseli. Razem z nim pojechała grupa 24 zwycięzców konkursu „Wiedza biletem do Brukseli” zorganizowanego z inicjatywy prof. Zbigniewa Zaleskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego.

W programie wyjazdu przewidziane było zwiedzanie zabytków Brukseli oraz wizyta w Parlamencie Europejskim. Po zakwaterowaniu w położonym w centrum miasta hotelu Aris oraz obiedzie serwowanym w najstarszej brukselskiej restauracji Chez Leon, uczestnicy wyprawy udali się z przewodnikiem na zwiedzanie stolicy Unii Europejskiej. W programie był m.in. spacer po Parku Brukselskim, odwiedzenie pasażu św. Huberta, zwiedzanie katedry św. Michała i św. Guduli, obejrzenie Pałacu Królewskiego, Mont des Arts, Biblioteki, Pałacu Karola Lotaryńskiego, Mannekeen Pis i Grande Place.

Przy kolacji prof. Zbigniew Zaleski powitał wszystkich uczestników wycieczki i porozmawiał z każdym z nich .

Następnego dnia przewidziane było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Prof. Zaleski opowiadał uczniom i ich opiekunom na czym polega praca europosła  oraz jak funkcjonuje Parlament Europejski. Wszyscy mieli okazję porozmawiać również z parlamentarzystą Wielkiej Brytanii. Młodzież pytała go przede wszystkim o sytuację polskich emigrantów. Na zakończenie wizyty w Europarlamencie każdy z uczestników otrzymał drobne upominki.

– Cieszę się z tego wyjazdu, bo z bliska mogłem zobaczyć na czym polega praca eroposła i jak funkcjonuje Parlament Eurpoejski. Zobaczyłem siedzibę Parlamentu, który swoją ciekawą architekturą odzwierciedla ideę integracji europejskiej.  Miałem tam też okazję sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego, poszło całkiem nieźle – mówił Emil – Mimo, że wyjazd był krótki to jednak bardzo ciekawy i bogaty w informacje.

Gratulujemy Emilowi wiedzy o Unii Europejskiej i poszerzającego wiedzę doświadczenia z wizyty w Europarlamencie. Kto wie może w przyszłości sam zasiądzie w poselskiej ławie?

Galeria

Zostaw komentarz