Złota Lampka w zasięgu ręki!
2013-01-20 10:12:48

Sukces ZSG w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Górniczej
„O Złotą Lampkę”

Karol Styś z kl. IIIa i Przemysław Świetlicki z kl. IVa uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej „stanęli na podium” zajmując II miejsce w III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Górniczej „O Złotą Lampkę”. Olimpiada odbywała się na Śląsku w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu. To wielki sukces uczniów i przygotowujących ich nauczycieli przedmiotów zawodowych. To również sukces szkoły, której uczniowie z roku na rok zdobywają laury w ogólnopolskiej olimpiadzie. Rok temu uczniowie ZSG zajęli III miejsce w II edycji tej Olimpiady.

Uczniowie wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych Janiną Sobalą wyjechali już w czwartek 17 stycznia, aby dotrzeć na czas i jeszcze wypocząć przed startem. Nocleg w luksusowym hotelu „Axel” w Bieruniu zapewnili organizatorzy na koszt Starostwa Powiatowego w Bieruniu, które jest patronem olimpiady. Zmagania rozpoczęły się w piątek o godz. 9.00. Uczestnicy mieli za zadanie w czasie 45 min. rozwiązać test składający się ze 100 pytań. Czasu było mało.

Jury składające się z przedstawicieli Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz opiekunów wszystkich drużyn obserwowało pracę uczestników z podium w auli szkolnej. Poprzeczka postawiona była bardzo wysoko. Uczestnicy pisali testy indywidualne, ale suma punktów obu członków drużyny decydowała o zakwalifikowaniu się do finału. Solidna praca uczniów, których przygotowywali nauczyciele przedmiotów zawodowych przyniosła bardzo dobre owoce.

Karol i Przemek zdobyli 193 punkty na 196 możliwych i przeszli do III etapu olimpiady. Maksymalną ilość punktów zdobyły dwie drużyny z Rybnika i Pawłowic, które ex equo zajęły pierwsze miejsce. Bardzo dobrą lokatą może się też pochwalić Zespół Szkół w Ostrowie Lubelskim, którego uczniowie zajęli III miejsce, byli to Michał Słowik i Dawid Nawrocki.

Pracą jury, złożonego z opiekunów wszystkich reprezentacji, kierował dr inż. Jan Kania, adiunkt Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Obecny podczas II etapu eliminacji był również dr inż. Piotr Sobota, Dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, sprawującej patronat naukowy na Olimpiadą. Finaliści mają zagwarantowany indeks tego Wydziału po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu maturalnego. Olimpiada wpisana została na ministerialną listę konkursów i olimpiad, których laureaci są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, dzięki czemu finaliści już dzisiaj mogą cieszyć się maksymalnym wynikiem tej części egzaminu.

Do kogo trafi Złota Lampka dowiemy się 18 kwietnia 2013 r. Obok drużyn z Rybnika, Pawłowic, Bierunia, Ostrowa Lubelskiego i Jastrzębia Zdroju uczniowie ZSG w Łęcznej będą walczyć o tytuł laureata. Życzymy im wytrwałości i mamy nadzieję, że Złota Lampka trafi do Łęcznej.

Galeria

Szczegółowe wyniki

Zostaw komentarz